• ul. Rynek 11, 44-200 Rybnik

Korzystne zmiany w prawie podatkowym cz. 1

5 kwietnia, 2019
Posted in Aktualności
5 kwietnia, 2019 admin

Szanowni Państwo, 

Jak Państwu zapewne wiadomo ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych („ustawa”), jako jedno ze źródeł uzyskania przychodu (przychód – koszty jego uzyskania = dochód, od którego obliczany jest podatek), wskazuje z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, odpłatne zbycie (jeżeli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej) m.in.:

– nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

– spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

– prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a w przypadku zamiany powyższe okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. Ustawodawca wprowadził zmiany, dzięki którym mamy od tej sytuacji kilka nowych WYJĄTKÓW od reguły:

1. W przypadku zbycia wyżej opisanych praw, przez spadkobiercę, który nabył je w drodze spadku – opisany powyżej pięcioletni okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę,

2. W przypadku ich zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, gdy nabyte były do majątku wspólnego małżonków lub wybudowane zostały w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej – pięcioletni okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie przez małżonków,

3. Nie jest nabyciem, ani odpłatnym zbyciem wyżej opisanych praw, w rozumieniu przepisu ,nabycie lub zbycie, jeżeli następują one w drodze działu spadku, lecz do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Do tej pory przepisy zawierały uregulowania mniej korzystne dla podatników, gdyż pięcioletni okres literalnie liczony był od np. dnia otwarcia spadku (czyli śmierci osoby, po której się dziedziczyło), a w przypadku rozwodu lub ustanowienia rozdzielności majątkowej – liczone byłyby od dnia podziału majątku (w przypadku, kiedy przypadłyby jednemu z małżonków).

Pamiętajmy jednak, że zmienione, a więc i korzystniejsze przepisy, dotyczą uzyskania dochodu/przychodu, czyli po prostu odpłatnego zbycia po 1 stycznia 2019 r.!

W drugiej części omówię kwestię wydatkowania środków na cele mieszkaniowe, zapraszam do lektury.

Comments (2)

  1. Klient

    Bardzo rzetelny Notariusz, konkurencyjne ceny, bardzo pomocne rady, zaoszczedziłem kupe pienidzy, dziękuję Panie Rejencie!! Polecam!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *